Materiał koszulek sportowych - szybkie wysychanie i odporność na plamy

Kiedy trenujesz, lubisz czuć się świeżo, bez względu na to, ile kilogramów żelaza masz właśnie na podnoszonej sztandze. Pomocny może być przed treningowy prysznic i dobry antyperspirant, ale kluczową kwestią w utrzymaniu maksymalnego komfortu podczas treningu jest właściwie dobrany materiał koszulki. Dlaczego to takie ważne?

Dlaczego dobór materiału koszulki ma takie znaczenie?

Stroje, w których trenujemy, muszą spełniać kilka określonych wymogów. Nie mogą ograniczać ruchów, a zatem istotna będzie ich elastyczność. Z drugiej strony, materiał nie może być zbyt cienki, aby nie prześwitywał, ani zbyt luźny. Powinien opinać ciało, ale być odporny na rozciąganie, częste pranie i ewentualne pękanie na szwach. Za wybór dobrego stroju do ćwiczeń podziękujesz sobie, na przykład wyciskając ciężary na ławce w bluzce z długim rękawem lub robiąc przysiady w odpowiednich legginsach. Materiał koszulek sportowych musi więc zawierać włókna elastyczne, wytrzymałe i o odpowiednich właściwościach. To zdolność szybkiego schnięcia, umożliwiająca odprowadzanie wilgoci ze skóry jeszcze w trakcie treningu i uczucie świeżości. To również brak przykrych zapachów spowodowanych poceniem i możliwość szybkiego wyprania i wysuszenia ubrania. Osoby, które regularnie trenują sporty drużynowe, z pewnością docenią koszulki sportowe z napisem, które mają te wszystkie cechy — one zdecydowanie podnoszą jakość treningu, bo sprawiają, że skupiasz się na tym, co robisz, a nie, jak wyglądasz i jak się czujesz.

Z czego robi się sportowe ubrania?

Zwróć uwagę na koszulki sportowe z napisem, jakie noszą zawodnicy koszykówki czy siatkówki. To zwykle gładki, bardzo cienki materiał, który wchłania pot, ale nie robi się mokry, a zaledwie chłodny w dotyku. To zasługa jego unikalnej zdolności do szybkiego schnięcia. Za takie cechy odpowiada najczęściej poliester z domieszką elastanu. Co istotne, stroje sportowe z tego tworzywa są również odporne na powstawanie plam. Chodzi nie tylko o plamy z trawy czy błota, powstałe na skutek upadków podczas gry w piłkę, ale i plamy po antyperspirancie i pocie. To bardzo ważne, by materiał koszulek sportowych utrzymywał swój intensywny, wyróżniający się kolor, nie blakł ani nie plamił się, a także, aby ewentualne zabrudzenia dały się łatwo wyprać. Co więcej, wysokiej jakości stroje do uprawiania różnych sportów, charakteryzują się także brakiem możliwości rozwijania się w nich bakterii. Oznacza to, że nawet przepocone ubrania po wysuszeniu nie pachną brzydko, choć oczywiście ze względów higienicznych należy je prać po każdym użyciu, szczególnie po bardzo intensywnych treningach. Dzięki stosowaniu ubrań sportowych z odpowiednich tkanin można również w czasie intensywnego wysiłku, gdy robi się naprawdę gorąco, poczuć przyjemny chłód lekko wilgotnej tkaniny, w dodatku bez przyklejania się jej do skóry. Brzmi jak ideał? I tak w istocie jest — jeśli systematycznie trenujesz jakikolwiek sport, to z pewnością doskonale wiesz, że syntetyczne włókna pozwolą Twojej skórze poczuć się naprawdę przyjemnie w czasie treningu.