Czym jest jersey?

W szafie każdego z nas znajduje się tkanina dzianinowa doskonałej jakości. Okazuje się, że jersey świetnie sprawdza się w każdym sezonie i cieszy się dużą popularnością na rynku. Prawdopodobnie jest to jedna z najbardziej znanych dzianin na tekstylnym rynku. Warto bliżej przyjrzeć się temu materiałowi i dokładnie poznać jego atuty. Czym cechuje się taka tkanina? O czym trzeba wiedzieć? Dlaczego materiał jest tak ceniony na rynku?

Niezawodny materiał jersey

Jersey pierwotnie był wytwarzany z wełnianych włókien. Obecnie jednak spotykamy najczęściej bawełnę wraz z domieszkami. Producenci stosują przykładowo dodatki w formie elastyny lub lycry, dzięki czemu materiał staje się elastyczny. Ta rozciągliwa dzianina powstaje z jednej nitki. W tej sytuacji układane są oczka podobne do takich, jakie robimy na drutach.

Do czego jest wykorzystywana ta tkanina dzianinowa? Warto wiedzieć, że materiał ma niezwykle szerokie zastosowanie. Aktualnie gości praktycznie w każdej szafie i służy nam bez względu na pogodę. Zimą tkanina stanowi dodatkową ochronę przed utratą ciepła, a latem zapewnia swobodny przepływ powietrza. Naturalność tkaniny sprawia, że nie musimy martwić się uczuleniami i podrażnieniami.

Tkanina jersey dla każdego

Nie od dziś wiadomo, że jersey to materiał odpowiedni dla osób w każdym wieku. Co ciekawe, służy nawet podczas produkcji ubranek dla dzieci. Włókna naturalne są doskonałe dla wrażliwej skóry dziecka, a rozciągliwość daje komfort na co dzień. Ubrania z bawełny organicznej z powodzeniem wykorzystuje się w trakcie szycia ubranej dla niemowlaków. Certyfikat GOTS w tej sytuacji wskazuje, że tkanina nie zawiera w składzie żadnych substancji chemicznych. Co jeszcze warto wiedzieć? Tkanina dzianinowa jest wszechstronna i nie krępuje ruchów. Stawia na rozciągliwość, dlatego służy nam w codziennym użytkowaniu. Z jerseyu bardzo często tworzone są:

  • legginsy,

  • shorty,

  • T-shirty,

  • bielizna itp.

Każdy, kto lubi ręcznie tworzone akcesoria, może stworzyć z tego materiału gustowne frotki do włosów, czapki, opaski na włosy, czy nawet skarpetki. Ponadto tkanina jest wykorzystywana do tworzenia odzieży sportowej.

Co warto wiedzieć o jerseyu?

Istotne jest to, że dzianiny wymagają większej uwagi podczas szycia. Aby nie naruszyć struktury, trzeba zastosować odpowiednią igłę z zaokrąglonym końcem. Pamiętajmy o tym, że ostra igła może przerwać oczka naszej dzianiny i tworzyć dziury. Wiele osób uważa, że dzianiny szyć można jedynie na owerloku. Faktem jest, że to rozwiązanie pozwala usprawnić pracę. Nie oznacza to jednak, że do szycia dzianin nie posłuży nam klasyczny zygzak. Wiele maszyn do szycia posiada elastyczne szwy, dzięki czemu bardzo ładnie wykończymy surowy brzeg materiału.

Jak widać, jersey to niezawodna tkanina, z której tworzone są różne akcesoria i elementy garderoby. Już od lat korzystamy z tego materiału, ciesząc się jego rozciągliwością i estetyką. Producenci cały czas poszerzają ofertę, dlatego każdy dobierze coś dla siebie. Wszechstronne tkaniny dają wiele możliwości podczas tworzenia ciekawych dodatków i stylizacji.

piątek, 17 lutego 2023