Koszule mogą nam długo służyć, jeżeli właściwie o nie zadbamy. Oznaczenia na wszywkach i metkach nie zawsze są jednoznaczne i mogą przysporzyć problemów. Kwestia odpowiedniego wyprania koszul nie jest wcale taka prosta - zależnie od składu materiałowego tryb prania dla wybranej garderoby może być różny. Do tego dochodzą trudne do wywabienia plamy czy przebarwienia, kolory tkanin, zmechacenia, zaciągnięte nitki czy przebarwienia. Jak zatem wyprać koszule? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Cały komplet informacji odnośnie do tego, jak prać koszule, znaleźć można na wszywce pielęgnacyjnej. Zawiera ona zalecenia na temat temperatury prania i obostrzeń co do wirowania. Wartość, jaka podana jest na wszywce, oznacza maksymalnie dopuszczalną temperaturę, na jaką możemy ustawić pranie.
Jeżeli ustawimy temperaturę wyższą, niż zalecił producent, możemy łatwo zniszczyć koszulę. Z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do jej odbarwienia, skurczenia albo rozejścia się materiału. Niestety wybieranie za każdym razem na pokrętle 30 stopni, również nie rozwiąże problemu, gdyż może utrudniać pozbycie się bardzo opornych zabrudzeń.
Zapoznając się z informacjami na wszywce, warto zwrócić uwagę, czy nie znajduje się tam symbol przekreślonej miski. Jeśli tak, oznacza to, iż zwykłe pranie nie jest dozwolone. Możemy zdecydować się najwyżej na czyszczenie chemiczne. W wypadku koszul możemy się też spotkać z symbolem dłoni, który oznacza konieczność prania ręcznego tej części garderoby.
Po pierwsze, pranie koszul w białym kolorze powinno odbywać się z użyciem detergentu do rzeczy o tej barwie, a po drugie - tylko z białymi materiałami. Trzeba taką zasadę traktować bardzo poważnie. Wymieszanie białych koszul z ubraniami w innych kolorach, np. z koszulami o delikatnych odcieniach (w tym błękitnym czy różowym), beżowymi spodniami lub T-shirtami z nadrukiem, absolutnie jest wskazane.
Po jednym czy dwóch praniach może nie zauważymy sporej różnicy, ale gdy taką praktykę będziemy stosowali częściej, biel z dużym prawdopodobieństwem poszarzeje albo zmieni odcień na inny.
Odpowiednie pranie koszul to nie wszystko. Proces odpowiedniej pielęgnacji powinien obejmować również suszenie i prasowanie. Aby ta część garderoby służyła nam jak najdłużej, nie powinniśmy suszyć jej na suszarce, ale na wieszaku o szerokich ramionach. Wcześniej możemy ją strzepnąć delikatnym, ale szybkim ruchem.
Jak prasować koszule? Prasowanie w niskiej temperaturze zapobiegnie skutecznie spaleniu materiału. Ustawienie zaś wysokiej temperatury pozwoli wysterylizować włókna, ale może spowodować skurczenie się koszuli.
Ubrania bawełniane powinniśmy prasować, ustawiając odpowiedni program przeznaczony do prasowania takiej tkaniny albo w 150–180°C bez użycia pary. Temperatura żelazka w wypadku ubrań z wiskozy, tencelu czy modalu, nie może przekroczyć 110°C, a koszule lniane należy prasować zaś w temperaturze przynajmniej 220°C.