Nie taki poliester straszny jak go malują!

Poliester to wszechstronny i chętnie wykorzystywany w przemyśle tekstylnym materiał syntetyczny. Budzi on wiele kontrowersji i ma wielu przeciwników, ale czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie! Poliester to bardzo wytrzymała tkanina, która jest niezbędna przy produkcji ubrań wierzchnich i sportowych. Dlaczego więc warto w swojej garderobie posiadać polary i kurtki przeciwdeszczowe, w których składzie znajduje się poliester?

Zalety poliestru w ubraniach wierzchnich

Początki stosowania poliestru datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Od tego czasu jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w przemyśle tekstylnym. Przy jego użyciu produkuje się dekoracje domowe, tapicerkę domową, ale także i ubrania. Dzieje się tak, dlatego że jest to materiał niezwykle funkcjonalny i posiadający wiele zalet. Główną jest przede wszystkim to, że jest odporny na zniszczenia i nie jest wymagający w pielęgnacji. Podczas prania ubrań z poliestru nie jest konieczne używanie specjalnych środków chemicznych czy konserwujących. Poliester jest:

  • łatwy w czyszczeniu,

  • bezpieczny dla skóry,

  • wygodny w użytkowaniu,

  • wytrzymały i dobrze izolujący

Na uwagę zasługuje także fakt, że poliester posiada niską chłonność wody, co powoduje, że ubrania bardzo szybko schną, a ponadto można je suszyć w suszarkach bębnowych. To sprawia, że jest rewelacyjną tkaniną przy produkcji ubrań dla sportowców czy pracowników. Poliestrowe kurtki przeciwdeszczowe doskonale chronią przed wiatrem i opadami, a dodatkowo mogą posłużyć latami, gdyż jak zostało wspomniane, poliester to bardzo trwały i odporny na uszkodzenia materiał. Z kolei użycie poliestru w ubraniach takich jak polary powoduje, że nie traci on swojego fasonu, nie rozciąga się i nie mechaci podczas prania, równocześnie nie tracąc koloru i nie blaknąc.

Poliester na niskie temperatury i niesprzyjające warunki atmosferyczne

Wszystkie wspomniane zalety poliestru powodują, że jest on niezastąpiony w produkcji ciepłych ubrań wierzchnich, mających chronić przed niskimi temperaturami czy opadami. Chcąc wyposażyć swoją szafę w niezawodne ubrania, które zagwarantują odpowiedni komfort, wygodę i ciepło, warto postawić na kurtki przeciwdeszczowe i polary z poliestru. Tego typu ubrania doskonale sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i w pracy, gdzie panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poliester zdaje egzamin nie tylko w deszczowe dni, ale także słoneczne, gdzie wystawiony na działanie słońca nie blaknie, zachowując cały czas nasycony kolor.

Oprócz tego ubrania z poliestru, w przeciwieństwie do tkanin naturalnych, nie gniotą się i nie wymagają prasowania. W przypadku zabrudzeń wystarczy wykorzystać zwilżoną ściereczkę, która natychmiastowo usunie zabrudzenia i plamy, na przykład powstałe podczas pracy w niekorzystnych warunkach czy zakładach. Warto także nadmienić, że poliester jest odporny na pleśń oraz szkodniki takie jak mole czy grzyby. Jak widać, poliester ma wiele zalet, co uzasadnia fakt, że jest najczęściej używanym materiałem w produkcji ubrań wierzchnich. Wybierając kurtki przeciwdeszczowe oraz polary do codziennego użytku, mamy gwarancję, że ubranie pomimo częstego noszenia zachowa swoją jakość i właściwości.

piątek, 17 lutego 2023