Odzież BHP dla pracowników terenowych, drogowców

Niektóre grupy zawodowe ze względu na charaktery wykonywanych przez nich obowiązków są zobligowani do noszenia wyspecjalizowanych ubrań i odpowiednich odzieżowych dodatków. Czasem wystarczy kamizelka odblaskowa, innym razem praca jest na tyle ryzykowna, że konieczne będzie wyposażenie pracownika w ubrania antystatyczne, chroniące przed popatrzeniem czy zabezpieczające przed działaniem czynników chemicznych. Jaka odzież BHP obowiązuje pracowników terenowych i drogowców?

Jakie są wymagania dotyczące odzieży ochronnej dla pracowników terenowych i drogowców?

Drogowcy i pracownicy terenowi to grupa osób, których zadaniem jest dbałość o stan dróg oraz ich bezpośrednie otoczenie (np. naprawiające ubytki w nawierzchni, utrzymujące przepusty i pobocza, budujące odcinki jezdni, remontujące drogi itd.).
Ze względu na to, że drogowcy oraz pracownicy terenowi wykonują obowiązki zawodowe na zewnątrz, muszą zostać wyposażeni w odpowiednią odzież, która nie tylko będzie ich chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i temperaturami, ale również zapewni bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w warunkach ograniczonej widoczności.

Normy niezbędne do spełnienia przez odzież BHP

Ze względu na specyficzne warunki pracy, drogowcy i pracownicy terenowi muszą używać odzieży ostrzegawczej. Według obowiązujących przepisów są to ubrania o ''intensywnej widoczności''. Wszystko to, w co zostają ubrani pracownicy, musi spełniać warunki normy EN ISO 20471. W dokumencie zawarte są między innymi powierzchnie taśm z odblaskami czy rodzaj zastosowanych materiałów fluorescencyjnych. Zgodnie z normą elementy odblaskowe muszą znajdować się zarówno w przedniej, jak i tylnej części odzieży.

Jaka jest najlepsza odzież BHP dla drogowców i pracowników terenowych?

Odzież BHP dla drogowców i pracowników terenowych powinna być nie tylko zgodna z obowiązującymi normami. Dla komfortu i bezpieczeństwa bardzo ważne jest także to, by była ona odpowiednio dopasowana do warunków atmosferycznych, w związku z czym zupełnie inne ubrania będą w użyciu latem (tu czasem wystarczy odblaskowa kamizelka), a zupełnie inna w okresie jesiennym i zimowym (niskie temperatury wymagają ciepłochłonnych elementów stroju, które dodatkowo wyposażone są liczne elementy odblaskowe).
Niezależnie od tego, czy ubrania będą użytkowane zimą, czy latem istotne jest to, by były wykonane z wysokiej jakości materiałów, przewiewnych i solidnych, tak aby nie ulegały zniszczeniu pod wpływem częstego czyszczenia.

Kamizelki odblaskowe - najważniejszy element odzieży pracowników terenowych i drogowców

Kamizelki odblaskowe to jeden z najważniejszych elementów odzieży dla pracowników drogowych i terenowych. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie im bezpieczeństwa niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Takie kamizelki są łatwo dostępne, można nabyć je w niemal każdym rozmiarze, co pozwala na idealne ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego z pracowników.

Dobrej jakości kamizelka odblaskowa, wykonana z przewiewnych materiałów to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa przy wykonywaniu obowiązków zawodowych.

poniedziałek, 15 maja 2023