Koszule mogą różnić się kolorystyką, wzorem, materiałem wykonania, ale także rodzaj kołnierza. Ten ostatni element jest niezwykle ważną częścią ubioru. Poszczególne rodzaje kołnierzy koszulowych mają odmienne kąty rozwarcia wyłogu. Oto najpopularniejsze rodzaje kołnierzyków dostępne na rynku.
Kołnierzyk kent jest prosty, ponadto ma długie i dosyć wąsko rozstawione wyłogi. Jest to model uniwersalny, który sprawdzi się na każdą okazję. Mogą po niego sięgnąć panowie młodzi, jak i dojrzali. Polecany jednak zwłaszcza tym o okrągłej twarzy. Co ważne, nie trzeba do niego zakładać krawata. Warto jednak połączyć go z muchą, gdyż dość zwarte wyłogi sprawiają, ich kontur muchy znakomicie wpisuje się w jego ramy. Kołnierzyk kent z muchą prezentują się więc wyjątkowo estetycznie i efektownie.
Jest to model bez wyłogów. Doskonała propozycja na co dzień, na randkę, spotkanie z przyjaciółmi czy do pracy. Zakłada się go zazwyczaj bez krawata i marynarki. Polecany panom o szczupłej budowie ciała, o dość długiej szyi. Przy odpowiednim doborze wysokości stójki, staje się rozwiązaniem uniwersalnym.
Propozycja formalna, a więc sprawdzi się w przypadku fraków, smokingów czy surdutów. Nie jest jednak zalecany do łączenia z garniturem. Do kołnierzyka łamanego pasuje tylko mucha. Model ten to dobrym wybór w przypadku panów o wąskiej i pociągłej twarzy.
Bardzo popularny, klasyczny model. Kołnierz nazywany także "cutaway" chętnie noszony zwłaszcza przez mieszkańców krajów południowych. To propozycja dla eleganckich i modnych mężczyzn. Świetnie eksponuje krawat i wyróżnia się bardzo szeroko rozstawionymi i dosyć krótkimi wyłogami. Kołnierzyk włoski jest gustowny, formalny i niezwykle stylowy. Współgra z praktycznie każdym garniturem. Co ważne, mogą po niego sięgać panowie z każdym kształtem twarzy. Powszechnie dobiera się do niego krawat o grubym wiązaniu.
Kołnierzyk półwłoski charakteryzuje się mniejszym rozwarciem aniżeli typ włoski. Jego rozwarcie wystarcza jednak na świetne podkreślenie krawatu znajdującego się między wyłogami kołnierza. Jego atutem jest to, że dobrze trzyma się marynarki, a to za sprawą długości jego wyłogów. Można więc go nosić także bez krawata. Model ten jest uniwersalny i sprawdzi się do wszystkich kształtów twarzy.
Kołnierzyk z guzikami nazywany także button down, a więc kołnierz przypinany guzikami. Kiedyś taki rodzaj kołnierzyka wykorzystywany był podczas gry w polo, a żeby nie utrudniał gry, to przyczepiano go do koszuli. Rodzaj ten wybierany jest w przypadku stylizacji formalnych, biznesowych, a dokładnie business casual czy smart casual. Wygląda ładnie z krawatem, ale także bez niego. Kołnierz z guzikami pasuje do podłużnej i wąskiej twarzy oraz szczupłych panów.
Jak sama nazwa mówi, swoim wyglądem przypomina uniform marynarza. Kołnierzyk marynarski występuje w kolorystyce granatowo-białej. Ten model zachodzi na plecy podobnie jak peleryna, aczkolwiek ma prostokątny kształt. Z przodu jest wiązany na węzeł z przedłużonymi wyłogami.
Wyróżnia się zaokrąglonymi wyłogami. Sprawdza się dla panów o twarzy podłużnej i bardzo szczupłych. Dzięki niemu, kości policzkowe i żuchwy stają się podkreślone. Zaokrąglony kołnierzyk sprawia, że rysy twarzy stają się łagodniejsze.
Dostępne w sprzedaży rodzaje kołnierzyków umożliwiają dobranie najlepszego rozwiązania, które będzie pasowało na daną okazję, jak i do konkretnego kształtu twarzy.
Dobierając idealną koszulę zwróć uwagę na rodzaj kołnierzyka.